Fot. Zuza Krajewska
Anna Jurksztowicz
Wokalistka i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrał KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski/sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (1985); Dreźnie (1987); Curaçao (1988); Jurmali (1989); Karlshamn (Szwecja); Siracusa (1991); Istambule (1991); Kairze (E1995) oraz w Indiach (2006). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”; „W pustyni i w puszczy”; „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”; „Ranczo”. Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”; „Kubuś i Hefalumpy”.
Jej debiutancka płyta „Dziękuję, nie tańczę”, wydana w 1987, na którą wszystkie utwory napisali dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan, dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop, uważana jest za kultową, a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na Top listach.
Fot. Agata Kuźnicka
Joanna Lewandowska
Wokalistka, aktorka, kompozytorka, pedagog.
Ukończyła studia magisterskie z pedagogiki specjalnej i uzyskała dyplom w klasie fortepianu. Na scenie jest już prawie 30. lat, zaczynała w musicalu „Metro”. Obecnie występuje w Teatrze Roma i Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie oraz koncertuje w całej Polsce i za granicą.
Nagrała sześć solowych płyt: „Najwcześniej później”, „Moje podwórko”, „Taka I Taka”, „Mężczyźni mojego życia – Marek G. z Krakowa”, „Niebo dla złodziejek” i „SELA – Twoja Tajemnica”. W 2011 roku była współtwórczynią i solistką międzynarodowego projektu „Karuzela Group”.
W teatrze Rampa była odpowiedzialna za przygotowanie wokalne aktorów do spektakli: „Złota kaczka”, „Sztukmistrz z Lublina” i „Wielka Woda” w reż. Jana Szurmieja. Od 13 lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przygotowując młodych, niepełnosprawnych wokalistów do pracy na scenie.
W 2006 zdobyła Grand Prix, nagrodę publiczności i ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. Jest laureatką wielu festiwali, m.in.: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku (2004); Festiwal Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? w Elblągu (2003); Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003). Była również pierwszą nagrodzoną Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006).
Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce, jak i na świecie.
W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu.
Fot. Jarek Korbiński
Stefan Brzozowski
Kompozytor piosenek oraz wokalista, gitarzysta i „szef artystyczny” zespołu CZERWONY TULIPAN.
Rodowód artystyczny – „kultura studencka” lat 70. i 80.:
– grupa „NIEBO” (1872-1978),
– zespół „Kaczki z nowej paczki” (1982-1985),
– zespół „CZERWONY TULIPAN” (1985 – do teraz).
Laureat przeróżnych nagród kompozytorskich i wykonawczych. Z wykształcenia technik samochodowy i nauczyciel wychowania muzycznego. Prowadzi w różnych miejscach w Polsce warsztaty „piosenki artystycznej” – poetyckiej i satyrycznej. Juror wielu konkursów i przeglądów piosenki w Polsce. W lipcu 2010 roku uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej a przyznaną
z okazji 25-lecia zespołu CZERWONY TULIPAN.
Fot. Marek Galica
Jacek Glenc
Profesor sztuk muzycznych. Kompozytor, aranżer, pianista, organista, nauczyciel akademicki. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Studiował kompozycję i aranżację w klasie prof. Andrzeja Zubka, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w 1991 roku. W latach 1991-1993 naukę kompozycji kontynuował u Wojciecha Kilara. Prorektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na lata 2016-2020 i 2020-2024 i profesor tejże Uczelni na wydziałach: Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Instrumentalnym. Członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich, członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (Sekcja Autorów Dzieł Muzyki Poważnej – A) oraz członek Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. W roku 2013 otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Rybnika Złotą Honorową Lampkę Górniczą – nagrodę w dziedzinie kultury – za wybitne osiągnięcia i znaczące sukcesy artystyczne oraz rozsławianie Rybnika i Górnego Śląska poprzez twórczość kompozytorską chóralną i instrumentalną w kraju i na świecie. Bogaty dorobek kompozytorski Jacka Glenca (ok. 300 dzieł muzycznych) obejmuje utwory symfoniczne, kameralne, chóralne, fortepianowe i organowe. Jako kompozytor, aranżer i instrumentalista, współpracując z solistami, zespołami chóralnymi i orkiestrowymi wydał dziesięć monograficznych płyt CD. W dorobku wydawniczym Jacka Glenca znajdują się liczne publikacje naukowe oraz nutowe. Jego działalność koncertowa obejmuje krajowe i zagraniczne recitale, koncerty kameralne oraz chóralne. Jako juror oraz członek Rady Artystycznej uczestniczy w wielu konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.
Teksty autoryzowane, opracowane na podstawie materiałów nadesłanych przez jurorów.