2013, 2015-2022 Roman Czejarek
Dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia (Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata). Publikował m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Wyborczej”, „Spotkaniach” i ”Karuzeli”. Autor kilkunastu książek o podróżach po Polsce, historii Pomorza Zachodniego oraz o mediach. Przez wiele lat prowadził w Telewizji Polskiej takie programy jak „Pytanie na śniadanie” (TVP2), „Kawa czy herbata” (TVP1), „Nocne rozmowy” (TVP1) oraz teleturnieje „Gilotyna” (TVP2) i „Telemilenium” (TVP1). Pracował też w mediach komercyjnych, w telewizji TTV (Grupa TVN) oraz w Radiu VOX FM (Grupa TIME). W latach 1992-2015 poprowadził na scenie kilkaset (!) wielkich koncertów plenerowych Lata z Radiem. Laureat nagród za najlepsze reportaże oraz fotografie. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Prowadzi też wykłady z wiedzy o mediach oraz z kreowania wizerunku i wystąpień publicznych.
Więcej na stronie www.czejarek.pl.
2014 – Bogusław Sobczuk
Absolwent polonistyki na UJ. Dziennikarz radiowy (współtwórca i jeden z autorów „Sygnałów Dnia”, „Lata z Radiem” „4 Pór Roku”) i telewizyjny (wieloletni prezenter „Pegaza” i cyklów programowych „Telewizji Edukacyjnej”). Aktor filmowy (role w filmach m.in. A. Wajdy, K. Kieślowskiego, F. Falka, K. Zanussiego, P. Szulkina, W. Wójcika). Współtwórca, autor i prowadzący (wraz z Jerzym Stuhrem) telewizyjnych „Spotkań z balladą”.Scenarzysta i reżyser koncertów i widowisk estradowych. Konferansjer prestiżowych festiwali, m.in. – Polskiej Piosenki w Opolu, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Kompozytorów Polskich. Pedagog – w przeszłości pracownik Instytutu Filologii Polskiej UJ i Wydziału Dziennikarstwa WSP w Krakowie; na Wydziałach Aktorskich krakowskiej PWST i łódzkiej PWST,FiTV prowadził zajęcia… z jeździectwa; kierownik i wykładowca licznych warsztatów z zakresu piosenki i estrady. Znawca sztuki estradowej, juror konkursów i festiwali. W przeszłości członek Komisji ds. Aktorskich Uprawnień Zawodowych Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Rady Artystyczno – Programowej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; członek Kapituły Nagrody imAleksandra Bardiniego PPA; dyrektor Studenckiego Festiwalu Piosenki.
fot. Marek Grotowski / PPA
2014 – Mateusz Bieryt
Student drugiego roku Wydziału Aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród na festiwalach piosenki w Polsce. m.in. 46. SFP w Krakowie, 14 edycji „Pamiętajmy o Osieckiej”, OFPA w Rybniku, Prowadził koncerty konkursowe Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Z OFPĄ związany od 16 roku życia, gdy pierwszy raz został jej laureatem. Za sobą ma wiele przedsięwzięć muzycznych i teatralnych, obecnie głównie zajmuje się… studiowaniem.
Najważniejsze nagrody:
- 14 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej, Rybnik – Nagroda dr Ewy Paszek, 2010
- XVI „Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami”, Gorlice – Brązowy Gryf, 2010
- XVII Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „”, Radom – Brązowy Prysznic, 2010
- Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Marka Grechuty, Zamość – II nagroda, 2010
- Turniej Poezji Śpiewanej Ogólnopolski Konkurs Recytatorski (etap wojewódzki), Kraków – I nagroda, 2010
- 55. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Włocławek – udział w finale,2010
- Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej, Toruń – Nagroda Specjalna, 2010
- 46. Studencki Festiwal Piosenki, Kraków – II nagroda, 2010
- Międzynarodowy Old Jazz Meeting ‚Złota Tarka’, Iława – nagroda specjalna, 2010
- 15 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej, Rybnik – 3 nagroda 2011
- XVIII Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „”, Radom – Grand Prix, 2011
- Finalista 14. edycji Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” Warszawa, 2011
- Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu – druga nagroda, 2011
- XV Elbląskie Noce Poezji, Laureat „Księżycowej statuetki”, Elbląg 2011
- Finalista 4 edycji festiwalu im. Andrzeja Zauchy „Serca Bicie” – Bydgoszcz 2012
- Grand Prix na XVIII Ogólnopolskim Turnieju Śpiewających Poezję „”, Radom, 2011
fot. K.P.
2013 – Bartłomiej Zgorzelski
Konferansjer koncertów z nurtu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, wielokrotnie prowadził główne koncerty na: Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi, Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, Mikołajkach Folkowych w Lublinie, Muzycznej Zohylinie w Bukowinie Tatrzańskiej, OEPT BAKCYNALIA w Lublinie, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA w Głuchołazach, Śpiewankach Turystycznych w Muszynie, Wrocławskim Przeglądzie Kultury Studenckiej i wielu innych wydarzeniach artystycznych. Związany z projektem „W górach jest wszystko co kocham…”, gdzie przez wiele lat pełnił honory konferansjera. Wielokrotnie juror w częściach konkursowych podczas ww. wydarzeń. Organizator imprez muzycznych i wydarzeń kulturalnych – kilkukrotnie zastępca dyrektora, a w roku 2006 wraz z Maciejem Mamulskim dyrektor OSPPT YAPA w Łodzi, twórca i dyrektor Śpiewanek Turystycznych w Muszynie, organizator łódzkiej edycji koncertów „W górach jest wszystko co kocham…”, pomysłodawca górskiej galerii sztuki nowoczesnej „Galeria 2750” w Muszynie-Złockiem. Prywatnie – miłośnik gór i podróży, przewodnik górski, w czasach studenckich aktywny członek SKPB Łódź, SKT PŁazik, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, Telewizji Internetowej LODMAN w Łodzi. Autor audycji o turystyce górskiej „Góry w Łodzi na fali 88,8 MHz”, emitowanej w latach 2001-2007 na antenie SR Żak, autor licznych reportaży radiowych o tematyce górskiej oraz reportaży i materiałów filmowych dotyczących łódzkiego środowiska kulturalnego. Na co dzień inżynier-konstruktor budowlany, organizator i koordynator projektów i procesów inwestycyjnych w budownictwie.
fot. Małgorzata Lewandowska
2013 – Jan Poprawa
Publicysta, krytyk muzyczny. Znawca sztuki estradowej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat praktykujący muzyk, współpracownik kwartetu Zbigniewa Seiferta (1965-1969), współzałożyciel i kontrabasista zespołów „Playing Family” (1965-1968), „Old Metropolitan Band” (1968-1970) i innych formacji jazzowych. Wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie. Z końcem lat 60. XX wieku rozpoczął trwającą do dziś działalność publicystyczną jako recenzent, eseista i felietonista „Studenta”, „Przekroju” i innych periodyków. Współtwórca i Redaktor Naczelny „Notesu Jazzowego”, „Suplementu” i „Piosenki”. Autor 23 książek, głównie poświęconych kulturze popularnej i sztuce estradowej. Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich w Krakowie. Scenarzysta widowisk estradowych i spektakli teatralnych. Autor cyklicznych programów telewizyjnych, scenarzysta wielu koncertów realizowanych przez II Program TVP. Przez wiele lat członek kierownictwa TVP Kraków. Pomysłodawca i gospodarz „Salonu Literackiego Jana Poprawy”, cyklu spotkań artystycznych pt. „Próba generalna” w Fundacji Starego Teatru, cyklu koncertów pt. „Trzynastu poetów” oraz wielu innych form upowszechniania kultury. Laureat Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury. Pedagog: wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i innych uczelni artystycznych a także studiów dziennikarskich (UJ i WSP w Krakowie), „warsztatów” dziennikarskich, muzycznych, estradowych i teatralnych w różnych miastach. Laureat i juror wielu konkursów i festiwali muzycznych, teatralnych, kabaretowych i literackich. Członek wielu rad artystycznych i programowych (m.in. Rady Programowej Polskiego Radia S.A. w Polsce.