Wybierz interesujący Cię rok:

Jury Konkursu Krajowego 21. OFPA 2017

Teresa Drozda

Dziennikarka Polskiego Radia, znawczyni polskiej piosenki.

Nieprzerwanie od 1992 roku zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, RDC, okazjonalnie inne rozgłośnie regionalne), a od 1998 roku także prowadząc serwis strefapiosenki.pl; wraz z partnerem prowadzi też teatralnego bloga: http://chodzimydoteatru.blox.pl

W radiu prowadzi autorskie audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiej rozrywki, piosenki literackiej i literatury. Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji „Gitarą i piórem” nadawanej od 1986 roku na antenie radiowej Trójki. Od 2013 roku spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy o powojennej piosence i kabarecie w ośrodkach kultury i bibliotekach na terenie całego kraju. Prowadzi koncerty i juroruje na festiwalach piosenki. Członkini Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce. Członkini zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Redaktorka dwóch tomów z twórczością Jeremiego Przybory pt. „Dzieła (niemal) wszystkie”.

Oprócz polskiej piosenki literackiej interesuje się również czeską piosenką. Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, dziś jako pierwsza w Polsce ma czeskie nowości płytowe. Często jeździ do Czech nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami – piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka).

Ewa Kornecka

Uważająca, że piosenka to „wielki, a jednocześnie mały, muzyczno - literacki cud”.

Krakowianka z urodzenia, pochodzenia i zamiłowania; kompozytorka, pianistka, pedagog, reżyser, producent widowisk muzycznych... a ostatnio dyrektor niedużego, acz obleganego muzycznego Teatru LOCH CAMELOT w centrum Krakowa, współtwórca Kabaretu Lochu Camelot.

Skomponowała muzykę do blisko stu spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych oraz ponad tysiąc pieśni i piosenek do tekstów wielu poetów od starożytności do współczesności. Jedna (jeden?) z tzw. "Krakowskich Aniołów" .
Członek "założyciel" Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, założycielka - wraz z Michałem Zabłockim Stowarzyszenia "Kraków - Miasto Piosenki", organizującego Krakowskie Tygodnie Piosenki, członek Rady Artystycznej i Fundacji Studencki Festiwal Piosenki.
Laureatka nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki, nagrody Miasta Paryża, nagrody za całokształt twórczości na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, oraz Grand Prix Kabaretonu na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 1991 r. współpracowała z Kabaretem Olgi Lipińskiej, wykładowca Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, "piosenkowy pedagog" ogólnie znanych artystów - m.in.Joanny Liszowskiej, Marysi Peszek, Macieja Stuhra, Mai Ostaszewskiej, Magdy Walach, Tomasza Karolaka, Przemysława Brannego...

Mariusz Kiljan

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wokalista, reżyser. Wykładowca PWST we Wrocławiu

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (filia we Wrocławiu). Po ukończeniu studiów występuje m.in. w wrocławskim Teatrze Polskim, Teatrze Muzycznym "Capitol", w warszawskich Teatrach Komedia, na Woli, oraz Buffo.

Laureat Grand Prix XV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Tegoroczny zdobywca nagrody dla najlepszego aktora za rolę Axla Rose na międzynarodowym festiwalu teatralnym Kontakt w Toruniu. Znakomity interpretator piosenek grupy Police w spektaklu ,,Słyszę czasem kroki”. Na dużym ekranie debiutował w filmach Jana Jakuba Kolskiego "Jańcio Wodnik" i "Cudowne miejsca". Na małym ekranie występował gościnnie w serialach ("M jak miłość", "Na dobre i na złe") i sitcomach ("Lokatorzy", "Świat według Kiepskich"). Niezwykle dynamiczny na scenie, grał zazwyczaj bohaterów nerwowych lub po przejściach, by po latach wcielić się w rolę nieśmiałego i pełnego kompleksów Leszka Polaka w serialu "Hela w opałach". Obecnie Woźniak z serialu Czas Honoru.

Obecnie aktor Teatru Polskiego i Teatru "Capitol" we Wrocławiu gdzie wcielił się w główną postać profesora Frankensteina w musicalu "Frankenstein" w reż W. Kościelniaka,oraz poety Bezdomnego w recitalu "Mistrz i Małgorzata". Swoje zainteresowania teatrem przekazuje obecnie studentom PWST we Wrocławiu na zajęciach z piosenki aktorskiej, oraz aktorom reżyserując coraz częściej spektakle teatralne - między innymi "Siostrunie" grane obecnie w całej Polsce.

Jan Kondrak

Autor, kompozytor i wykonawca piosenek.

Absolwent polonistyki w UMCS w Lublinie. Organizator i współorganizator wielu cyklicznych, ogólnopolskich festiwali. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów, założyciel Klubu Dobrej Piosenki w Lublinie. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący - Pieśniarze świata, spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z Pieśni.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie. Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i 14 razy go przeprowadził. Swoim doświadczeniem wspomaga świdnicką Jesień z Poezją i Ogrody Piosenek w Lublinie. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie SFP w Krakowie, za – jak to określono: utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w Austrii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii na Białorusi i Ukrainie.

Jarosław Wasik

Z wykształcenia aktor - wokalista i kulturoznawca, z zamiłowania autor tekstów i organizator imprez artystycznych.

Ukończył Studium Wokalne w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i Studia Doktoranckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Laureat koncertu "Debiuty" KFPP Opole '94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztynskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" i wielu innych festiwali. Dwukrotnie otrzymał "Lirę Orfeusza" - Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji OKR (kat. poezja śpiewana).

Nagrał cztery autorskie płyty: "Nastroje", "Zielony z niebieskim", "Fabryka nastrojów" i "Nie dotykaj".

Od 2013 r. jest dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Jadwiga Demczuk-Bronowska, tel. 604 426 858, e-mail: ofpa.rybnik@gmail.com
Sekretariat Fundacji PGE Energia Ciepła: 32 42 10 300 lub 500 29 00 29